Milyen elemekből áll egy napelem rendszer?
Tovább
A napelem rendszer három fő részből állnak. Napelem panel, inverter, és tartószerkezet. Elengedhetetlenek továbbá a speciális szolár kábelek és csatlakozók valamint különböző védelmi berendezések és kapcsolók.
Milyen termelés várható el a napelemektől?
Tovább
Magyarországon 1 kW-os napelem rendszerrel számolva ez az érték, alapul véve a már meglévő napelemes rendszerek adatait, körülbelül 1250 kilowattóra. Fontos megemlíteni, hogy ezt az adatot nagyban befolyásolja a tető tájolása, dőlésszöge és a földrajzi helyzet is. Egy gyakorlatban azt jelenti hogy a szorzó 1,25, tehát egy 3kW-os rendszer egy év alatt 3750 kilowattórát termel meg.
Mennyi a napelem rendszer megtérülési ideje?
Tovább
E tekintetben számtalan tényezőt kell szemügyre venni, de a gyakorlat azt mutatja hogy a kisebb rendszerek 10 a nagyobb rendszerek nagyjából 7 év alatt térülnek meg a jelenlegi árakkal számolva. Mindazonáltal figyelembe kell vennünk az egyre növekvő energiaárakat, és az egyre növekvő napsütéses órák számát ami mind a mi malmunkra hajtja a vizet. Ezt sajnos nem tudjuk előre megjósolni de azt leszögezhetjük hogy az elektromos áram ára olcsóbb nem lesz.
Szükség van-e bármilyen speciális engedélyre a napelem telepítésekor?
Tovább
A napelemek telepítéséhez szükség van a helyi áramszolgáltató írásbeli engedélyére. E tekintetben mellékelni kell a tervezett napelemes rendszer konkrét tervezetét, műszaki adatait és dokumentációit. Egy másik feltétel, hogy a villamos hálózat alkalmas legyen a termelt áram fogadására. Ezen engedélyeket az legtöbb esetben a napelem rendszereket forgalmazó cég intézi.
Abban az esetben, ha többet termel a napelem, mint amennyit a beruházó elhasznál, lehet e jövedelemre számítani, illetve kell-e adózni?
Tovább
Mivel a többlettermelést a szolgáltató elszámolja és kifizeti a beruházónak,, ezáltal a felhasználónak bevétele keletkezik. A bevételre vonatkozóan ÁFA, a jövedelemre vonatkozóan pedig nyereség keletkezik, ezáltal jövedelemadó fizetési kötelezettség szükségeltetik de ameddig az a tulajdonos fizet az éves elszámolást követően az áramszolgáltatónak addig fogyasztónak számít így azt szoktuk javasolni a megrendelőinknek hogy törekedjenek a megtermelt áram elfogyasztására.
Megoldható-e a lakás és ház fűtése csakis napelem segítségével?
Tovább
Természetesen. Mindez csakis akkor, ha a napelem rendszer felszerelése után beszerelésre kerül pl. egy villamos kazán vagy szobánként bárminemű villamos fűtő (inverteres klíma, hőszivattyús fűtés stb.).
Kevésbé napos időben is hatékony a napelem? Akkor is lehet számítani az elektromos áramra?
Tovább
Mindenképp, de az esetben nem a saját rendszerünk termeli az energiát, hanem a hálózatról vételezzük az áramot. A napelemes rendszer és a külső, szolgáltató által működtetett hálózat együttműködik. Ha a napelem kevesebbet termel, mint amire szükségünk van, a többit a külső hálózatból kapjuk. Ha többet termel, mint amit elhasználunk, a maradékot a külső hálózatba tölti fel. Ezért van szükség az oda-vissza mérő villanyórára.
Áramszünet esetén a lakásban továbbra is lesz áram?
Tovább
Nem, az inverter mindig figyelemmel kíséri a hálózati áram meglétét és amennyiben az megszűnik az inverter életvédelmi okokból lekapcsol.
Hány napelemből áll egy 1 kw-os rendszer?
Tovább
A technológia jelenlegi állása alapján 260-320w/db a teljesítménye a paneleknek tehát gyártónként eltérő de 3-4 tábla fedez 1 kw-ot.
Kell-e elosztói díjat, rendszer használati díjat illetve egyéb villanyszámlán feltüntetett díjat fizetnünk a rendszer beüzemelése után?
Tovább
Amennyiben a termelés-fogyasztás nullszaldós, azaz elfogyasztjuk az általunk megtermelt áramot adott éven belül úgy a villanyszámlánk 0ft/év lesz.
Milyen karbantartást igényel egy napelem rendszer és az milyen időközönként kell elvégezni?
Tovább
A napelem rendszer semmilyen karbantartást nem igényel, a hatékonyság maximalizálása érdekében törekedni kell a panelek tisztán tartására, de ezt többnyire az időjárás elvégzi helyettünk (lemossa az eső, vagy télen a hó).
Kell aggódnom a jégeső miatt?
Tovább
A mai panelek mindegyike edzett üvegből készül így igen ellenállónak bizonyul az időjárás viszontagságaival szemben azonban ha van az ingatlanon lakásbiztosítás nem árt belevenni a biztosításba.
Garancia?
Tovább
A panelekre és inverterekre nemzetközi garanciát vállalnak a gyártók, gyártónként változó időtartamra, de panelekre 30-35 év, inverterre 5-10 év. Tartószerkezetre és rendszer működésre cégünk vállalja a garanciát 12 évre.
Szükséges villámhárító felszerelése?
Tovább
Magánszemélyeknél nem, a táblák és a tartószerkezet be van kötve a hálózati földelésbe.
Amennyiben többet szeretnél megtudni a napelemekről, vagy nem kaptál választ minden kérdésedre úgy kérlek vedd fel velünk a kapcsolatot, kollégáink készséggel állnak a rendelkezésedre.